Czysta Ewangelia, czyli w drodze ze św. Franciszkiem
Zaczyna się zawsze od miejsca. Od stopy dotykającej ziemi, widoku, przestrzeni, chłodu kościelnych murów, malowideł na ścianach. W kolejnych rozdziałach publikacji „ Czysta Ewangelia. Duchowa podróż ze świętym Franciszkiem” abp Grzegorz Ryś zabiera czytelników do Italii, śladem św. Franciszka. Autor opowiada o miejscach, spogląda za siebie, żeby umiejscowić w nich Biedaczynę z Asyżu, z pozycji laika podziwia architekturę i sztukę, a przede wszystkim snuje trafne rozważania na temat Ewangelii.
Każde miejsce jest punktem wyjścia do biografii Franciszka, jego działalności, nauczania, ustanowionej reguły. Abp Ryś odnosi słowa Biedaczyny z Asyżu do współczesnego życia, do duchownych i osób świeckich, do każdego z nas indywidualnie. Co dziś możemy czerpać z Franciszkowej nauki? Czy da się żyć współcześnie zgodnie z wymagającą regułą Franciszka? Oczywiście, że tak, choć nikt nie obiecuje, że będzie łatwo.
„Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane”.
W centrum wszystkiego o czym pisze abp Ryś pozostaje Chrystus. A pisze tak, że trafia prosto w serce, a czasem idzie w pięty, bo tu nie ma miejsca na letnie chrześcijaństwo, na bycie troch za, a trochę przeciw, na to wszystko czym codziennie tłumaczymy swoje lenistwo czy zachowawczą obojętność. Bez upiększania i zwodzenia czytelnika wraca do źródeł chrześcijaństwa i opowiada o życiu wypełnionym Ewangelią. Jego „Czysta Ewangelia” to książka drogi, zapis z podróży po Franciszkowych miejscach, ale co ważniejsze, podróży duchowej do wnętrza, do tego jak przeżywamy naszą wiarę i jaką mamy relację z Bogiem. Piękna, budująca i wartościowa pozycja. Przeczytałam z przyjemnością i wzięłam ją sobie do serca.
PS
Treść książki uzupełniają liczne fotografie, dzięki którym publikacja ma formę nietypowego przewodnika.
abp. Grzegorz Ryś, Czysta Ewangelia. Duchowa podróż ze świętym Franciszkiem, wyd. WAM, Kraków 2021.
PS
Treść książki uzupełniają liczne fotografie, dzięki którym publikacja ma formę nietypowego przewodnika.
„Krzyż jest perspektywą, z którą się rodzimy. Czy chcesz, czy nie chcesz – przyjdzie. Ale dopóki się da – trzeba przed krzyżem uciekać. I mówię to bardzo poważnie. Dopóki się da, należy uciekać! Chrystus, kiedy jeszcze mógł, przed krzyżem uciekał. Pan Jezus nie miał w sobie nic z tego, co zalecali późniejsi radykalni chrześcijanie, tacy jak Tertulian, który napisał w II wieku tekst o ucieczce w czasie prześladowań. Tertulian mówi, że gdy są prześladowania, to nie wolno ci uciekać, tylko masz iść do tych, którzy zabijają, i powiedzieć: oto ja, proszę mi uciąć głowę. To nie jest chrześcijaństwo, to jest wariactwo! Masz możliwość uciekać – zmiataj, gdzie pieprz rośnie. Jeśli na przykład krzyżem jest ciężka choroba, to jeśli możesz, lecz się! Kościół mówi: lecz się, idź do lekarza! Tyle że czasem nie da się uciec. To są prawdziwe momenty krzyża – kiedy twój los cię dopada. Nie wiem, co was dopadnie. Wiem, co mnie dopadło kilka razy w życiu. I wiem, że wtedy Ewangelia o krzyżu bardzo mi pomagała. To są takie momenty, że nic innego nie pomoże. I wtedy, gdy cię dopadnie coś, co jest bez sensu (bo krzyż jest bez sensu!), przychodzi absolutnie nie w porę (bo zawsze przychodzi nie w porę!), jest nielogiczne, koszmarnie boli i nic z tym nie możesz zrobić – wtedy pojawia się pytanie, czy potrafisz nieść ten krzyż. Wtedy”.♥ ♥ ♥
abp. Grzegorz Ryś, Czysta Ewangelia. Duchowa podróż ze świętym Franciszkiem, wyd. WAM, Kraków 2021.
Komentarze
Prześlij komentarz