Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta, czyli wzruszająca bajka na trudne czasy

Powieść „Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta” Alexa T. Smitha nie jest historią bożonarodzeniową z niezłomnym mężczyzną, panienką i dzidziusiem, który zmieni świat. Nie, to nie ten klimat. Przygoda Zrzędusa to opowieść świąteczna, śmieszna, piękna i wzruszająca. Bajka, która wywołuje przyjemne ciepło w okolicach serca. I takich bajek potrzeba nam w tych trudnych czasach.

Biblioteka Astrid, czyli prawdziwa perełka dla wszystkich moli książkowych

Z książkami ilustrowanymi przez Emilię Dziubak mam tak, że nazwisko autora, fabuła, a nawet ogólne wrażenia z historii schodzą na dalszy plan przy olśniewającej szacie graficznej. Tak jest też w przypadku Biblioteki Astrid. Wystarczy mi śliczny rudzielec z okładki dotykający się czołem z kotem, żebym marzyła o dołączeniu tomiku do biblioteki Marty.

Święta Rita, czyli przyjaciółka na całe życie

„Święta Rita. Sanktuaria w Polsce. Historia. Świadectwa. Cuda. Miejsca kultu” Małgorzaty Pabis to przepiękny album, który przybliża postać świętej od spraw beznadziejnych oraz prezentuje kilka miejsc wciąż rozwijającego się kultu św. Rity z Cascii.

Świąteczna opowieść dla najmłodszych, czyli „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” Petra Horácka

Jeśli szukacie odrobiny świątecznej magii w postaci zimowych książeczek, to możecie brać w ciemno tomik „Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka” Petra Horácka. 

Wzruszająca opowieść o choince, czyli „Czas na choinkę” Patricii Toht

 

„Czas na choinkę” to bez wątpienia najpiękniejsza świąteczna książeczka jaką mamy. Ciepła, radosna opowieść o wyprawie po choinkę, a później wspólnym ubieraniu drzewka. Żartobliwa, rymowana, pachnąca lasem i miłością. Idealna na prezent dla maluchów i wrażliwych dorosłych. 

Nie dawaj cioci buziaka, czyli „Tuli, tuli, cmok, cmok” Anity Lehmann

 

„Tuli, tuli, cmok, cmok” to idealna książeczka na najbliższe dni. Na ten czas spotkań z bliskimi i te wszystkie - przywitaj się ładnie z wujkiem, daj cioci buziaka. W czasie spotkań z najbliższymi, nie ważne czy przy świątecznym stole, czy przyjacielskim gronie, bez względu na czas i okoliczności, nigdy nie zapominajmy o prawie naszych dzieci do przestrzeni osobistej.

Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie, czyli nieoczywisty tomik poetycki ks. Twardowskiego

„Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika” ks. Jana Twardowskiego to książeczka pod każdym względem niezwykła. W jej wnętrzu poezja łączy się z prozą, a słowo mówione z muzyką, żeby zaprezentować portret wrażliwego księdza piszącego wiersze.

Trzeba ratować święta, czyli świąteczny komiks dla każdego

 

Przyjaciele z farmy znanej z „Wielkiego złego lisa” powracają, żeby narobić jeszcze większego zamieszania i skutecznie rozbawić czytelnika. Komedia pomyłek Benjamina Rennera to czyste złoto, które pokochają mali i duzi czytelnicy.

Wesołych Świąt, Gus, czyli najzabawniejsza świąteczna historyjka

Najbardziej marudny pies świata powraca po to, żeby zniszczyć Wasz świąteczny nastrój. A może w tomiku „Wesołych Świąt, Gus” Chrisa Chattertona chodzi o coś innego, niż te wszystkie grudniowe bzdety?

Koneserzy kolejnego dnia. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa, czyli pochichraj się razem z nami

„Koneserzy kolejnego dnia. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa” to książka, którą pochłonęłam w dwa wieczory, śmiejąc się i wzruszając na zmianę. Wspaniała i fascynująca, taka jest rozmowa Artura Andrusa z jednym z najpopularniejszych duetów polskiej estrady.

GOPR. Na każde wezwanie, czyli książkowy hołd dla ludzi w czerwonych polarach


Kiedy tylko robi się zimo, a wieczory stają się coraz dłuższe, najbardziej lubię czytać o górach. Ostatnio w moje ręce wpadła książka, która zapiera dech, tak jak góry. Publikacja „GOPR. Na każde wezwanie” Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego została napisana w 70 rocznicę powstania GOPR i jest wspaniałym hołdem oddanym ludziom w czerwonych polarach, którzy każdego dnia, przez całą dobą czuwają nad naszym bezpieczeństwem na szlakach.

Księga Błogosławieństw, czyli książka pełna dobra, wiary, nadziei i miłości

Od dłuższego czasu zaczynam każdy dzień od kawy i przeczytania nowego błogosławieństwa ks. Teodora Sawielewicza. Dlatego ucieszyła mnie wiadomość, że błogosławieństwa sympatycznego kapłana ukażą się w formie książkowej. „Księga Błogosławieństw”, bo o tej publikacji mowa, otula ciepłem i pozwala wierzyć, że w naszym życiu każdego dnia dzieją się cuda.

Zwierzęta od A do Z, czyli niesamowity atlas dla dzieciaków

Mam w domu małego wielbiciela zwierząt. Wszystkich zwierząt. Od psów i kotów, przez pająki, węże, kraby, trzmiele, wróble, po pancerniki, żyrafy i koniki morskie. Status najcudowniejszego zwierzęcia zmienia się średnio co dwa dni, kiedy to kolejny gatunek zaczyna zachwycać mojego synka. Dlatego wszelkiego rodzaju atlasy zoologiczne biorę w ciemno, bo wiem, że wywołają u Młodego ekscytację. Tak jak tomisko „Zwierzęta od A do Z” Julesa Howarda.

Leśne przedszkole, czyli tydzień pełen przygód

W „Leśnym przedszkolu” dzieciaki z grupy Jeżyków znów wybierają się na wycieczkę. Przez najbliższy tydzień zajęcia przedszkolaków będą odbywać się w lesie. Dla niektórych będzie to pierwsza tego typu wyprawa, więc oczekiwania i niepokoje są spore. Na miejscu okazuje się, że kontakt z naturą to to, co dzieci lubią najbardziej, a gdzieś na leśnej polanie czają się przygody i czekają na odkrycie przyrodnicze sekrety.

Zrozumieć siebie, odkryć Boga, czyli wiara i psychologia

„Zrozumieć siebie, odkryć Boga” o. Jacka Prusaka SJ to zbiór tekstów drukowanych wcześniej i rozproszonych w prasie i innych książkach, których wspólnym mianownikiem jest połączenie wiary i psychologii.

Willa Złota Jesień, czyli międzypokoleniowe spotkanie

Dziś chciałabym Wam pokazać cudną książeczkę, która skrywa tak ciepłą i puchatą opowieść jak pluszowy miś. W tomiku „Willa Złota Jesień” Stefanie Höfler przedszkolaki z grupy Jeżyków ruszają na wycieczkę do domu spokojnej starości. Maluchy przygotowują występ artystyczny, ale tak naprawdę najbardziej ciekawi ich czy wśród rezydentów Willi mieszka jakaś czarownica. Na miejscu czeka na dzieci mnóstwo niespodzianek, które wiążą się bezpośrednio z oryginalnymi mieszkańcami domu.

Kot. Instrukcja obsługi, czyli opieka nad mruczkiem w pigułce

Pamiętacie wspaniałą książkę „SOS Pies” duetu Antczak/Fryza? Otóż Kasie popełniły wspólnie kolejną książkę w temacie instrukcji obsługi czworonoga, tym razem w tomiku „Kot. Instrukcja obsługi” prezentując czytelnikom mruczący koci świat.

Doskonała. Przewodnik dla nieperfekcyjnych kobiet, czyli otulająca lektura dla każdej z nas

Książka „Doskonała. Przewodnik dla nieperfekcyjnych kobiet” Magdaleny Urbańskiej nie jest typowym poradnikiem. Nie znajdziesz w niej gotowych recept, które pomogą ci dojść do perfekcji. To raczej zbiór refleksji zaczerpniętych z osobistego życia autorki, uzupełniony garścią wskazówek zachęcających do przemyśleń na temat wizji kobiecości, którą każda z nas nosi w sobie.

Boska miłość. Od zakochania do małżeństwa, czyli jak stworzyć szczęśliwy związek na całe życie

 „Boska miłość. Od zakochania do małżeństwa” Kristen Clark i Bethany Bird to sympatyczny poradnik dla dziewczyn poszukujących męża, narzeczonych i mężatek. Siostry z Teksasu z humorem i dużym dystansem radzą jak opierając się na wierze w Boga stworzyć szczęśliwy związek na całe życie .

Tygrys, czyli baśniowa opowieść o Nieumarłych

Cezary Harasimowicz

Nie było i już nie będzie w tym roku książki z piękniejszą okładką. „Tygrys” hipnotyzuje i zachwyca ilustracją niezrównanej Marty Kurczewskiej od pierwszego wejrzenia. To ten rodzaj miłości, który nie potrzebuje logiki, ani zbędnego gadania. A jednak opowieść domaga się słów, które pięknie i z gustem ułożył Cezary Harasimowicz.

Okruszki pamięci, czyli Rozsypane puzzle ks. Mieczysława Malińskiego

Nowa książka ks. Mirosława Malińskiego, popularnego Maliny, geodety z wykształcenia, księdza z wyboru, wieloletniego duszpasterza akademickiego, prowadzącego kursy przedmałżeńskie, lokatora wspólnoty z Taizé, założyciela portalu @2ryby_pl tym razem nie zawiera rozkmin natury duchowej, ale skupia się na wspomnieniach autora. „Rozsypane puzzle. Osobliwe przypadki ks. Maliny” to zbiór okruszków, pojedynczych scenek z życia, od dzieciństwa, przez młodość, początki drogi kapłańskiej, do chwili obecnej.

Jest bardzo, bardzo cicho, czyli Ucichło Marii Karpińskiej

Maria Karpińska

W swojej najnowszej powieści „Ucichło” Maria Karpińska opowiada o utraconej męskiej przyjaźni. To historia napisana z kobiecą delikatnością, a jednak w 100% wiarygodna, czuła i tkliwa, ale nie sentymentalna. Obciążona smutkiem, która kładzie się cieniem na życiu głównego bohatera i odbiera mu sen.

Uciekłam od szatana, czyli porażająca opowieść o Bożej miłości

Diabeł, szatan, zły duch - jakby go nie nazywać, wysłannik piekła istnieje trochę na granicy świadomości, nawet wśród osób wierzących. Popkultura zrobiła swoje tworząc postać trochę bajkową, złą i przebiegłą, balansującą na granicy, intrygującą w złożoności swojego charakteru. Nawet w Kościele o szatanie nie mówi się przesadnie często, przyznam, że też wolę słychać na kazaniu o Bożym miłosierdziu, niż o straszeniu piekłem. Przez to, odnoszę wrażenie, wszelkie zagrożenia duchowe zostały zepchnięte na dalszy plan. Może to znak naszych czasów? A przecież zagrożenia ze strony złego są jak najbardziej realne, o czym w przejmujący sposób opowiada Michaela w swojej książce „Uciekłam od szatana”.

Matuchno ratuj, czyli Cuda św. Urszuli Ledóchowskiej

 Dzięki tomikowi korespondencji „Stać się piórem w Jego ręku. Listy do przyjaciółki z młodości”miałam okazję poznać młodość św. Urszuli. Początek jej duchowej przygody, która wspaniale się zaczęła, a jeszcze lepiej skończyła. Z kolei książka „Cuda św. Urszuli Ledóchowskiej” jest jakby naturalnym następstwem pierwszej publikacji. 

Święta uśmiechnięta, czyli Stać się piórem w Jego ręku

Tomik „Stać się piórem w Jego ręku. Listy do przyjaciółki z młodości”zawiera prywatną korespondencję młodej Julii Ledóchowskiej, a później siostry Urszuli, z baronówną Ilzą von Düring.

SOS Pies, czyli instrukcja obsługi psa

 Mieć własnego psa - marzenie wielu, moje również. Kiedyś się spełni, ale póki co ratujemy się książkami o rozmerdanym szczęściu. „SOS Pies” to tomik, który w zabawny sposób pomaga przygotować rodzinę na pojawienie się w domu czworonoga. 

Rów Mariański, czyli przejmująca powieść o wychodzeniu z żałoby

Jasmin Schreiber

„Rów Mariański” Jasmin Schreiber to przejmująca powieść o wychodzeniu z ciemności. Historia, która wzrusza od pierwszej chwili i mimo ciężkiego tematu w sposób lekki, łagodny i pogodny pokazuje, że życie po stracie jest możliwe, a każda żałoba musi się kiedyś skończyć.

Ofiary w sutannach, czyli reportaż niepotrzebny

„No i nie podobasz mi się”, pozwolę sobie zacytować pana Frycza, bo taka była moja pierwsza myśl po przeczytaniu „Ofiar w sutannach” autorstwa Moniki Całkiewicz i Małgorzaty Błaszczak. Dlaczego? Ponieważ to książka, teoretycznie obiektywna, a jednak napisana z konkretną tezą, którą widać od samego początku.

Ostatni patriarcha, czyli feministyczna baśń o przemocy domowej

Najat El Hachmi

„Ostatni patriarcha” Najat El Hachniemi zaczyna się jak baśń. Narodzinom chłopca towarzyszą znaki rzucające się cieniem na radość z pierwszego męskiego potomka. A później jest już zwykłe życie w małej marokańskiej wiosce. Życie trudne i biedne, wypełnione pracą i obowiązkami, ale wciąż otoczone aurą tajemnicy i egzotyki.

Ktokolwiek, tylko nie ja, czyli obrazki z utraty

Hałyna Kruk

„Prawie nie boli” - mówi jedna z bohaterek Hałyny Kruk i właśnie tymi słowami można podsumować tomik opowiadań ukraińskiej pisarki. W zbiorze „Ktokolwiek, tylko nie ja” znajduje się 11 historii, których wspólnym motywem jest poczucie utraty. 

Duchy przeszłości, czyli To jeszcze nie koniec Michala Sýkory

Michal Sýkora powraca pod polskie strzechy z nową powieścią „To jeszcze nie koniec”. Bystra pani podinspektor, sekrety z przeszłości, burzliwe śledztwo oraz niemowlak z odciętą głową – takie rzeczy tylko w kolejnym tomie z serii Czeskie Krymi.

Popołudnie chrześcijaństwa, czyli intelektualna i duchowa droga z ks. Halíkiem

Pomyliłam się, nie po raz pierwszy zresztą, bo spodziewałam się lekkiej i nieco humorystycznej lektury. Jednak ks.Tomáš Halík wytoczył ciężkie działa, a książka „Popołudnie chrześcijaństwa” okazała się bardzo wymagającą lekturą.

Nocny krzyk, czyli komiksowa baśń dla dużych dziewczynek

Borja Gonzalez

Borja Gonzales nadal chodzi z głową w chmurach, nie przestaje marzyć i snuć opowieści z pogranicza jawy i snu. Jego „Nocny krzyk” artystycznie i fabularnie pasuje do wcześniejszego tomu „The Black Holes”, bo choć to zupełnie różne historie, to znów na pierwszy plan wysuwa się samotność jednostki wymykającej się schematom i nie pasującej do otoczenia.

Lato z dreszczykiem, czyli trzy powieści dla poszukiwaczy mocnych wrażeń

 Maciej Siembieda

Nie jestem fanką opowieści z dreszczykiem, ale właśnie latam smakują mi one najbardziej, dlatego sięgam chętnie po wszelkie thrillery i kryminały. Na półmetku wakacji zapraszam na szybki przegląd trzech powieści z Wydawnictwa Agora, którymi raczyłam się w lipcu.

RIP. Derrick - ciężko przeżyć własną śmierć, czyli nie tylko creepy rozrywka

Duszny, obrzydliwy, pozbawiony jakiejkolwiek nadziei – taki jest komiks duetu Gaet’s/Monier. Album „RIP” o wiele mówiącym podtytule „Derrick - ciężko przeżyć własną śmierć” rozpoczyna niepokojącą serię, w której z każdym tomem będziemy poznawać tą samą historię z różnych perspektyw. Po pierwszej odsłonie muszę przyznać, że jest na co czekać.

Edmund Wojtyła, czyli pierwsza biografia starszego brata Jana Pawła II

O rodzinie Wojtyłów napisano już chyba wszystko. Dokładnie prześwietlono biografię Ojca Świętego i jego rodziców. Postacią enigmatyczną i trochę zapomnianą pozostawał tylko Edmund, starszy brat Karola. Aż do teraz, bo dzięki książce Mileny Kindziuk „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II” możemy bliżej poznać pierworodnego syna Emilii i Karola Wojtyłów.

Kwiatki w pudełku, czyli 365 dni w rytmie psalmów

„365 dni w rytmie psalmów” to niezwykły codziennik, który pomaga rozważaniu Psalmów przez cały rok. Fragmenty Psalmów zostały uzupełnione przez krótkie rozważania br. Piotra Kwiatka, autora „Psalmoterapii”, oraz s. Anny Marii Pudełko. Ten męski i kobiecy dwugłos jest wielką wartością publikacji i pomaga w jeszcze głębszym przeżywaniu psałterza.

Moc Wolności, czyli abp Ryś interpretuje Biblię

abp Grzegorz Ryś

Kolejna „mocna” książka abp Grzegorza Rysia. Po „Mocy Słowa, Wiary i Nadziei” przyszła pora na „Moc Wolności”, czyli 111 komentarzy do różnych fragmentów z Pisma Świętego, publikowanych pierwotnie na łamach „Tygodnika Powszechnego” w latach 2019-2021.

Szkoła luster, czyli urzekająca powieść o kobiecej sile

Powieść historyczna nigdy nie jest dla mnie książkowym wyborem numer jeden, ale obok „Szkoły luster” Ewy Stachniak nie mogłam przejść obojętnie. Najpierw zwabiła mnie obłędna okładka, a później opis sugerujący lekturę pełną emocji. I faktycznie, opowieść o świecie, w którym człowiek jest tylko towarem, który można kupić, a cena nie jest zbyt wygórowana, okazała się bardzo satysfakcjonującą lekturą.

Palcem po wodzie, czyli zbiór osobistych komentarzy do Pisma Świętego

ks. Mirosław Maliński


„Palcem po wodzie” ks. Mirosława Malińskiego to książka, którą przeczytałam z prawdziwą przyjemnością i radością, że są księża, potrafiący w tak prosty, humorystyczny i przejmujący sposób opowiadać o Panu Bogu.

Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak, czyli autobiograficzna opowieść z głębokiego Południa

 

„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” to autobiograficzna proza, w której Maya Angelou wraca we wspomnieniach do lat swojego dzieciństwa i wczesnej młodości. To też przejmujący portret amerykańskiego Południa w pierwszej połowie XX wieku, będącego w rozkwicie rasizmu, segregacji rasowej i potwornych aktów przemocy.

Smutek i rozkosz, czyli przepiękna literatura obarczona ciężarem egzystencjalnym

Patrzę na okładkę powieści „Smutek i rozkosz” Meg Mason i myślę, że współodczuwam i też tak mam. Mentalnie również stoję ze zwieszonymi ramionami, czołom oparta o ścianę. I to częściej niż chciałabym przed kimkolwiek i przed sobą przyznać.

Psalomoterapia, czyli terapeutyczna moc Słowa

„Psalmoterapia” br. Piotra Kwiatka OFMCap to książka, która powstała z niezwykłego doświadczenia autora, jakim jest modlitwa psalmami. Dla mnie coś zupełnie zaskakującego i w pewnie sposób innowacyjnego. Bo niby znam psalmy ze słyszenia, z codziennych czytań, ale tak naprawdę nigdy nie pochyliłam się nad nimi na dłużej, a tym bardziej nie próbowałam się nimi modlić. Dlatego lektura niewielkiego, turkusowego tomiku okazała się dla mnie dużym duchowym przeżyciem.

Dom z witrażem, czyli melancholijna opowieść o stracie i miłości

Ostatnimi czasy Wydawnictwo Znak przypomniało wydany po raz pierwszy w 2015 r. „Dom z witrażem”. Literacki debiut Żanny Słoniowskiej, Ukrainki o polskich korzeniach, laureatki Nagrody Conrada, w obliczu wojny w Ukrainie, znów przejmuje swoją aktualnością.

Zielone światła. Autobiografia, czyli Matthew McConaughey obnażony

Czytając „Zielone światła” Matthew McConaughey przez cały czas towarzyszyła mi emotikona z wybuchającym mózgiem. Co ja przeczytałam! Do tej pory nie wiem, choć pewne jest, że książka znanego aktora na pewno nie jest autobiografią. To raczej zbiór wspomnień i anegdot połączonych z motywacyjną gadaniną.

Heavy Liquid, czyli komiksowa psychodela

„Heavy Liquid” to gęsty, mroczny komiks w klimacie noir. Paul Pope wrzuca czytelnika w cyberpunkową rzeczywistość i popycha go w brudny świat zbrodni, mafijnych układów, tajemniczych artystów i całej plejady osobliwości, która ożywa na oczach odbiorcy.

Psi park, czyli literatura piękna dreszczykiem

Wspaniała Sofi Oksanen znów intryguje swoją prozą. „Psi park” to rasowy thriller z zagadką kryminalną w tle. A przede wszystkim poruszająca powieść obyczajowa o tym, że niektórym zawsze wiatr w oczy. 

Moja twarz brzmi znajomo, czyli zwierzenia Małgorzaty Walewskiej

Małgorzata Walewska - pani z twarzą znaną z telewizji, z programu, którego nigdy nie oglądałam. I tyle, żadnych skojarzeń. Do wczoraj. Teraz siedzę, oglądam nagrania na YouTubie i jest mi wstyd, że byłam taką ignorantką. Bo bohaterka książki Agaty Ubysz jest światowej sławy mezzosopranistką, która występowała na deskach teatrów całego świata.

Dni piasku, czyli Dust Bowl w obiektywie

„Dni piasku” Aimée de Jongh to ten rodzaj komiksu, który lubię najbardziej - jednotomowa, zamknięta opowieść z mocno zarysowanym tłem społeczno-obyczajowym i konkretnym problemem, który porusza.

Sweet Paprika, czyli komiksowe guilty pleasure tylko dla dorosłych

Mirka Andolfo powraca nad Wisłę z nową serią. „Sweet Paprika” znów czaruje warstwą wizualną, z kolei fabuła to typowe gulity pleasure dla pełnoletnich czytelników.

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-