Obrończynie życia, czyli Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego
16 maja 1943 r. Niemcy ogłosili oficjalne stłumienie powstania w getcie warszawskim, wysadzając przy tym Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Jednak wiadomo, że w spalonych domach i bunkrach wciąż przebywali ludzie. Niektórzy z nich ukrywali się w ruinach nawet do końca 1943 r. Przez całe powstanie na równi z mężczyznami, choć realizując inne zadania, walczyły młode dziewczyny – bojowniczki z getta warszawskiego.
Książka „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” pod redakcją Sylwii Chutnik i Moniki Sznajderman, to publikacja bardzo ważna i potrzebna, bo przywracająca pamięć o tych, które były obok, ale teoretycznie nie walczyły z bronią w ręku. Były łączniczkami i organizatorkami spraw wszelakich. Często dzięki ich umiejętnościom, znajomościom, sprytowi udawało się przeżyć w getcie lub po aryjskiej stronie. Hanka Grupińska nazywa je obrończyniami życia. Bo przecież właśnie o o chodziło w żydowskim podziemiu – nie dać się zabić i nie dać zabić innych. Tę misję dziewczyny realizowały z pełnym poświeceniem. Według syna Bronki Feinmesser to była „kwestia charakteru”.
„Kobiety wydawały się niemieckiemu okupantowi mniejszym zagrożeniem. Taka milutka blondyneczka, co ona może mieć w tej jasnej główce? Pewnie tylko stroje z jakiegoś pisma dla kobiet. A co może mieć w torebce? Pewnie tylko modną czerwoną szminkę i podręczne lusterko. Listy? Jedzenie dla ukrywających się? Pistolet dla partyzantów? Niemożliwe”.
Tosia Altman, Regina Fudem, Mira Fuchrer, Rywka Pasamonik, Niuta Tajtelbaum, Dorka Goldkorn, Chajka Bełchatowska, Cywia Lubetkin, Bronka Feinmesser, Frania Beatus, Pnina Grynszpan-Frymer, Szoszana Róża Kossower, Halina Balter, Miriam Hajnsdorf, Miriam Szyfman-Fajner – ta książka jest o nich. Historie życia zbierane z najmniejszych śladów, wspomnień świadków, zapisków w archiwach. Mozolna, mrówcza praca wykonana przez czternaście autorek, żeby z rozsypanych okruszków poskładać fragmenty całości. Czasami jest ich całkiem dużo, można odtworzyć większą opowieść, prześledzić kroki, wyczuć emocje. W innych więcej domysłów i przeczuć niż faktów.
Teksty zamknięte w publikacji są tak różnorodne jak ich bohaterki. Pisane ręką i wrażliwością każdej z autorek pozwalają zatrzymać się na dłużej nad każdą historią i połączyć delikatne niteczki pamięci. „Kwestia charakteru” to próba przywrócenia kobietom miejsca w historii. Autorki wyciągają dziewczyny z cienia ich męskich towarzyszy broni, zaklinają pamięć, powtarzają nazwiska oraz łączą je z obrazami i emocjami. Nie umniejszając męskich zasług upominają się głośno o pamięć i godność. Mierzą ich bohaterstwo kobiecą miarą. Inną niż ta z Wielkiej Historii, a jednak równie ważną, bo składająca się na obraz całości. Piękna, wzruszająca publikacja. Zupełnie jak te dziewczyny.⠀
PS
„Film o Marysi mógłby opowiedzieć o tym, o czym trudno mówić nawet dziś. O tym, co nieopowiedziane w filmach o Wielkiej Historii, która bohaterstwo kobiet mierzy męską miarą. O czym kobiety nie mówiły przez lata, co unieważniały w sobie, udawały, że się nie zdarzyło. Bo żeby móc mówić, trzeba mieć kogoś, kto umiałby wysłuchać. Także dziś”.
Autorki: Kalina Błażejowska, Katarzyna Czerwonogóra, Agnieszka Dauksza, Patrycja Dołowy, Agnieszka Glińska, Hanka Grupińska, Agnieszka Haska, Natalia Judzińska, Magdalena Kozłowska, Joanna Ostrowska, Karolina Sulej, Anna Szyba, Karolina Szymaniak, Monika Tutak-Goll
♥ ♥ ♥
Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego, red. Monika Sznajderman, Sylwia Chutnik, wyd. Czarne. Wołowiec 2023.
Komentarze
Prześlij komentarz