Rok w książkach, czyli 12 ulubionych cytatów z lektur przeczytanych w 2023 r.
Wciąż czytam książki z ołówkiem w ręku i wynotowuję cytaty warte zapamiętania. Właściwie to zestawienie mogłoby się składać jedynie ze słów Radka Raka zapisanych w tomie „Agla. Aurora”. I choć drugi tom przygód Sofiji Kluk był zdecydowanie za długi i rozciągły (dobre 300 stron do wycięcia), to pięknych słów w nim nie zabrakło. Ale nie tylko pan Rak mnie olśniewał, dlatego przygotowałam dla was 12 moich ulubionych cytatów z 2023 r. Zapraszam!
1. „Kto szuka, ten znajduje. Ale to, co się znalazło, prawie zawsze wygląda inaczej, niż się spodziewamy. Najczęściej znajduje się rozczarowanie”.
- Radek Rak, Agla. Aurora
2. „Bezsenna noc odziera ze złudzeń i pozwala stanąć wobec prawdy, zwykle twardej, trudnej do przeżucia i zgrzytającej między zębami”.
- Radek Rak, Agla. Aurora
3. „To była klatka zupełnie innej natury, taka, która siedzi głęboko w głowie i którą nosi się ze sobą wszędzie, dokąd tylko się pójdzie. Większość ludzi żyje w takich klatkach, ale moment uświadomienia sobie własnego uwięzienia zawsze przynosi cierpienie”.
- Radek Rak, Agla. Aurora
4. „Potrzebujemy tego światła – nie tylko ci, którzy piszemy albo malujemy, albo tworzymy muzykę, ale też ci, którzy czytamy i oglądamy obrazy, i słuchamy koncertu. Wszyscy potrzebujemy piękna, żeby życie było dla nas znośne”.
- Rosa Montero, Ta żałosna myśl, że już cię nie zobaczę
5. „Sztuka ogólnie, a literatura w szczególności jest potężną bronią przeciwko Złu i Bólowi. Powieści ich nie pokonują (są niepokonane), ale pocieszają nas w trwodze. Po pierwsze dlatego, że nas łączą z resztą ludzkości: literatura sprawia, że stanowimy część wszystkiego i, w tym wszystkim, ból indywidualny zdaje się boleć odrobinę mniej. Ponadto jednak magia działa, bo kiedy cierpienie łamie kręgosłup, sztuka potrafi zmienić tę brzydką i brudną krzywdę w coś pięknego”.
- Rosa Montero, Ta żałosna myśl, że już cię nie zobaczę
6. „Są na świecie tacy ludzie, którzy nie mogą żyć bez opowiadania. Dla nich, dla tych ludzi, zawsze pięknych i często szalonych, życie musi być opowieścią. Ponieważ tylko ona, ciepła i czarowna, pozwala im pogodzić się ze złem i bólem, z chorobą i zdradą, ponieważ wiedzą. Wiedzą, że opowieść nie zostawia nigdy spraw nierozwiązanych. Opowieść – nawet najkrótsza i najsmutniejsza – zawsze zadba, by stała się sprawiedliwość”.
- Tatiana Țîbuleac, Szklany ogród
7. „Była geniuszką. Przynajmniej w sprawianiu sobie drobnych przyjemności. Sekret polegał na tym, żeby się nie wahać – od razu ulegać nawet błahym zachciankom. Brała wszystko, co dawało jej radość. Żeby tylko nie pozwolić popłynąć łzom, które cisnęły się do oczu każdego ranka. Łzom, które wynikały z przekonania, że ani jedno marzenie tego dnia się nie spełni. Ani jedno!”
- Sylwia Stano, Opera na trzy śmierci
8. „To głupie i obraźliwe, niezrozumiałe, że nasi rodzice muszą odchodzić. A fakt, że pewnego dnia naprawdę to się dzieje, jest niedopuszczalny. Choć dorastamy z tą wiedzą, żyjemy z nią, nie jesteśmy przygotowani, nie jesteśmy uzbrojeni, kiedy to się dzieje”.
- Zsuzsa Bánk, Śmierć przychodzi nawet latem
9. „Wyjaśniłam, że dużo czytam, że na tym polega moja metoda naświetlenia problemu, czy też poszukiwania ratunku. Filmy i książki zawsze jako jedyne działały kojąco na moje rany, dlaczego tym razem miałoby być inaczej, nawet jeśli nie usłyszę tego, co bym chciała”.
- Monica Isakstuen, Bądź dobra dla zwierząt
10. „Wszyscy próbujemy się jakoś zdefiniować. Określić. Nadać sens własnemu istnieniu. Mówimy: „Jestem nauczycielem… spawaczem… murarzem… dziennikarzem…”. Mirek uważał, że to dziecinne. Jakby coś tak przypadkowego jak zawód mogło powiedzieć cokolwiek o człowieku. Miał zresztą poważne wątpliwości co do sensu pracy jako takiej. Sądził, że spokojnie można by się bez niej obyć. A już zupełnie nie cierpiał frazesów w rodzaju: „Rób, co kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia”. Nieufność budziło w nim już samo słowo robić”.
- Markéta Pilátová, Ciemna strona
11. „Jego brat pozostanie na zawsze tym, który umarł wczoraj. Słyszał nieraz, że czas leczy rany. Mierzony według takich nocy, nie liczy niczego. Drąży i zaostrza ból coraz dotkliwiej. To wszystko, co mu pozostało po Braciszku: smutek. Nie może się przed tym smutkiem uchylać; znaczyłoby to stracić Braciszka ostatecznie”.
- Clara Dupont-Monod, Braciszek
12. „Być światłem dla innych to stanąć z odwagą w obronie tych, którym dzieje się krzywda, to przekazać słowa pociechy płaczącym, słowa radości tym, którzy ją tracą, i słowa miłości tym, którzy spotykają się z ciągłą nienawiścią”.
- ks. Jerzy Popiełuszko, Bądźmy silni miłością
Komentarze
Prześlij komentarz