Myśli na każdy dzień – Tomasz a Kempis oraz św. Augustyn z Hippony (recenzja)
Trzy najprostsze sposoby, żeby codziennie spoglądać w stronę Nieba? Czytania z dnia, modlitwa, będąca choćby krótkim westchnieniem i/lub dziękczynieniem oraz codzienniki! Te ostatnie, to moje ulubione typy lektur duchowych. Dlaczego? Bo są konkretne, a ja w książkach wyjątkowo lubię konkrety. Dziś chciałabym pokazać Wam dwa z trzech, z których korzystam w tym roku.
Jeśli chcecie czytać więcej książek związanych z wiarą, albo w ogóle zacząć sięgać po tego typu publikacje, a nie wiecie co wybrać, to codzienniki zawsze będą dobrym typem. Codziennik można nazwać kalendarzem wieloletnim, gdzie każdego dnia znajduje się jakiś inspirujący cytat – myśl, która ma poruszać serce, wwiercać się w umysł, przynosić spokój lub zupełnie odwrotnie, wywoływać zamęt w duszy. Najprościej mówiąc to książki, które mają dawać do myślenia. Książki w tym stylu cieszą się niesłabnącą popularnością i co roku wychodzi przynajmniej kilka nowości, więc naprawdę jest w czym wybierać.
„Myśli na każdy dzień” – Tomasz a Kempis
Wybór „Myśli na każdy dzień” Tomasza a Kempis zamieszczonych w książeczce pochodzi przede wszystkim z kanonu literatury duchowej, czyli znanej powszechnie publikacji „O naśladowaniu Chrystusa”. Ponadto w środku znajdziemy też fragmenty dwóch dzieł – „Ogródek różany” i „Ubóstwo duchowe”. Bardzo podoba mi się to wydanie, bo są tu niemal same konkrety, często jednozdaniowe wskazówki i polecenia, praktyczne instrukcje odnoszące się do zagadnienia, które od wieków frapuje ludzkość, czyli „jak żyć”. Tomasz a Kempis rozszerza je o życie wieczne. Jak żyć dobrze, żeby być szczęśliwym i zasłużyć na Niebo? O tym już sam autor, czy tam pisarz gromadzący wskazówki. Przykłady? Proszę bardzo:
„Nie otwieraj serca przed każdym człowiekiem, ale zwierzaj się tylko mądremu i bojącemu się Boga”.
„Zwróć oczy na siebie samego, a sądzenia o cudzych sprawach się wystrzegaj”.I klasyk:
„Staraj się tak żyć teraz, żebyś w godzinę śmierci mógł się raczej weselić niż lękać”.Bardzo lubię te sentencyjne podpowiedzi, proste w swoje wymowie, które od czasu renesansu nie straciły nic ze swojej aktualności. Świat się zmienił, ale ludzie niekoniecznie. Z resztą nie bez powodu tomik „O naśladowaniu Chrystusa” był lekturą duchową wielkich tego świat, jak Adam Mickiewicz, Ludwig van Beethoven czy Witold Pilecki, a książeczka po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością. Wersja na każdy dzień daje dobry wgląd w lekturę, zachęca do poznania całego dzieła, a także inspiruje do lepszego życia.
Minusy? Cytaty oznaczone są cyframi, a nie datami, więc trudniej odnaleźć się w miesiącach. I tak chcąc sprawdzić myśl ukrytą pod dniem mojego urodzenia, musiałam sprawdzić w internecie fakt, że 16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Jeśli chodzi o codzienniki niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie, bo zwykłe oznaczenie dni i miesięcy byłoby bardziej przyjazne dla użytkowników.
„Myśli na każdy dzień” – św. Augustyn
Ten sam zarzut co powyżej mam do innego tomiku z serii, czyli „Myśli na każdy dzień” św. Augustyna. Tutaj również myśli świętego oznaczone zostały cyframi, co utrudnia zerkanie do tomiku w dowolnym momencie, żeby sprawdzić dzień, który interesuje mnie w danym momencie. Ale przecież głównie o treść tu chodzi, więc tę drobną niedogodność można wydawcy wybaczyć.
Wybór myśli św. Augustyna pochodzi z dwóch dzieł – „Wyznania” i „Państwo Boże”. Lektura pozwala zapoznać się z duchowością ojca i doktora Kościoła, a sam autor zachęca do poszukiwania w swoim życiu Prawdy. Tutaj cytaty są już ciut dłuższe, bardziej filozoficzne, wymagające większego skupienia i trudniejsze językowo. Obcowanie z myślami św. Augustyna jest duchowym i intelektualnym wyzwaniem, dlatego książeczka przypadnie do gustu przede wszystkim ambitnym czytelnikom.
„Powinniśmy się zachęcać do modlitwy, i siebie, i Was. Innej nadziei pośród rozlicznych form zła tego czasu nie mamy, jak tylko kołatać w tej właśnie modlitwie, jak wierzyć i zachowywać w sercu utrwaloną w nim wiarę, że Ojciec twój nie daje ci tylko tego, o czym wie, że nie jest dla ciebie wskazane. Bo czego pragniesz, ty wiesz; co ci na korzyść wyjdzie, On wie”.
♥♥♥
Tomasz a Kempis, Myśli na każdy dzień, wybór tekstów i opracowanie Jacek P. Lasowski, wyd. AA, Kraków 2024.
św. Augustyn, Myśli na każdy dzień, wybór tekstów i przekład z j. łacińskiego Jacek P. Lasowski, wyd. AA, Kraków 2024.
Komentarze
Prześlij komentarz