Biblia dla młodych – Andrew Newton (recenzja)
„Biblia dla młodych” to nasze odkrycie i wielki zachwyt od pierwszego wejrzenia. Razem z Ignacym sięgamy po nią często i chętnie, czytając kolejne opowieści biblijne wieczorami przed snem.
„Biblia dla młodych” powstała z myślą o starszych dzieciach w wieku od 8 do 12 lat. To trudna grupa docelowa, bo niedorośli czytelnicy rozumieją coraz więcej, więc pierwsze wydania Biblii przeznaczone dla najmłodszych są dla nich zbyt proste, a często też zbyt infantylni zilustrowane, natomiast klasyczne Pismo Święte jest zbyt poważne i za trudne w odbiorze. Andrew Newton genialnie wypełnia tę lukę pomiędzy maluchami a dorosłymi, tworząc dzieło kompletne – pełne ciekawych opowieści, wszystkich istotnych od od Księgi Rodzaju po Apokalipsę św. Jana, napisanych prostym językiem, ale jednocześnie będących mocno zanurzonych w oryginale, zawierających sporo fragmentów pochodzących z Pisma Świętego. Dodatkowo przy każdej opowieści znajdują się sigla ułatwiające znalezienie danej historii w „dorosłej” Biblii. Podoba mi się również, że autor w nienachalny sposób przemyca praktyczne wskazówki jak wzrastać w wierze i w swoim życiu podążać śladem Jezusa.
Publikacja zwraca również uwagę swoim wyglądem. Twarda oprawa i gruby papier dobrej jakości są dodatkowym atutem, jednak na pierwszy rzut oka wysuwają się barwne i dopracowane ilustracje Fabiano Fiorina, które cieszą żywą kolorystyką oraz estetycznym stylem. Wszystkie malunki są przede wszystkim ładne, a to wcale nie jest oczywiste w książkach dla dzieci związanych z wiarą. Artysta wiarygodnie oddaje postaci i wydarzenia rozgrywające się na kartach Biblii, jego ilustracje są dynamiczne i jakby zatrzymane w ruchu, co jeszcze lepiej pozwala wczuć się w kolejne opowieści. Widać, że ilustrator ma talent oraz wyczucie, a także traktuje młodych odbiorców na poważnie.
„Biblia dla młodych” to po mistrzowsku napisana, zilustrowana, a także przetłumaczona edycja Pisma Świętego przeznaczona dla starszych dzieci i młodzieży. To wydanie kapitalnie sprawdzi się jako prezent komunijny, ale myślę, że publikacja znajdzie też swoich zwolenników wśród osób dorosłych, szczególnie tych, którzy chcieliby dobrze poznać choćby Stary Testament, a niekoniecznie chcą przedzierać się przez trudne i często nieco nudne Księgi zawarte w klasycznym wydaniu Pisma Świętego. Warto też zauważyć, że tekst wydrukowany został stosunkowo dużą czcionką i zawsze znajduje się na białym tle, nie wchodząc w ilustracje. To ważne, szczególnie dla dzieci dopiero rozwijających umiejętność samodzielnego czytania oraz osób z problemami ze wzrokiem (razem z synkiem spełniamy te wymagania, więc tym bardziej doceniam tego typu udogodnienia).
♥♥♥
Andrew Newton, Biblia dla młodych (tyt. oryg. The Junior Bible), tłum. Anna Pliś, il. Fabiano Fiorin, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2025.
Komentarze
Prześlij komentarz