Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie – Brant Pitre (recenzja)

Nie spodziewałam się, że publikacja „Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie” będzie aż tak szalenie ciekawą lekturą. Podeszłam do książki Branta Pitre’a bez żadnych oczekiwań i od samego początku przepadłam.


Czytając komentarze do Ewangelii autorstwa kard. Grzegorza Rysia zawsze jestem zachwycona jego wiedzą historyczną, którą kardynał wykorzystuje, żeby nakreślić kontekst historyczny oraz objaśnić czytelnikom realia życia Jezusa. U Branta Pitre’a jest właśnie to – historia i tradycja żydowska. Autor jest wybitnym biblistą, wykładowcą oraz profesorem Pisma Świętego w Notre Dame Seminary w Nowym Orleanie, a jego naukowe i akademickie zacięcie są w publikacji doskonale widoczne. Jego narracja charakteryzuje się lekkością wypowiedzi, a dzięki temu nawet skomplikowane kwestie wydają się łatwe i klarowne. Pan Pitre bardzo lubi posługiwać się tabelami, żeby jeszcze lepiej wyjaśniać swoje założenia. Przyznaję, że trochę mnie to bawiło, kiedy w tekście pojawiały się kolejne tabelki, ale faktycznie, dzięki nim łatwiej przyswoić wszystkie fakty, o których wspomina biblista. Powtórzenia i podsumowania również są cechą charakterystyczną jego stylu pisania, a dzięki temu czytelnik może utrwalić i uporządkować wszystkie informacje, co również wypada bardzo na plus.

Biblista nie skupia się na teologi, no może troszkę, żeby uzupełnić swoją opowieść lub wyjaśnić co wynikało z określonych wydarzeń, ale koncentruje się na samych „technicznych” szczegółach, czyli na życiu konkretnego człowieka w konkretnym czasie. Raczej nie zastanawiam się nad takimi kwestiami zbyt często i chyba dlatego książka pana Pitre tak bardzo mnie wciągnęła i zafascynowała. Autor sam podrzuca problemy do rozstrzygnięcia, które zbiera z rożnych obiegowych opinii i zasłyszanych wątpliwości, zarówno jeśli chodzi o zwykłych wiernych, jak i przedstawicieli środowiska naukowego.

W swojej książce Brant Pitre zaczyna od samego początku, czyli rozważa kto faktycznie jest autorem czterech Ewangelii, jaki był czas ich powstania oraz czy zawarte w nich wydarzenia i słowa Jezusa można uznać za wiarygodne. Sięga do apokryfów oraz wyjaśnia, dlaczego nie weszły one do Nowego Testamentu. Omawia Ewangelie pod kątem gatunku literackiego i historycznego charakteru, a następnie skupia się już na samej postaci Jezusa. Biblista sięga do starożytnych Pism i tradycji żydowskiej, żeby umiejscowić Mistrza z Nazaretu w czasie oraz wyjaśnić takie problemy jak to, czy Jezus był zapowiadanym Mesjaszem, czy faktycznie uważał się za Boga, dlaczego utrzymywał w tajemnicy swoją boską tożsamość, dlaczego został ukrzyżowany i czym w rzeczywistości było zmartwychwstanie.

W swoich rozważaniach Brant Pitre opiera się nie tylko na swoich przemyśleniach, ale również pracach uznanych biblistów, historyków i naukowców, z papieżem Benedyktem XVI na czele. Sięga również do nauczania wczesnych ojców Kościoła. Bibliografia do jego książki jest naprawdę imponująca i świadczy o tym, że autor podszedł do tematu na poważnie. Całość jest nie tylko niesamowicie ciekawa, ale również naszpikowana ciekawostkami, niuansami i szczegółami, które zupełnie zmieniają kontekst niektórych wydarzeń biblijnych i rozjaśniają wiele kwestii. Publikacja „Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie” na pewno będzie świetnym uzupełnieniem wiedzy dla wszystkich, którzy zawodowo zajmują się katechezą i homiletyką, ale to też wyjątkowo cenna rzecz dla każdego, kto rozważa słowo Boże nawet w domowym zaciszu.

♥♥♥
Brant Pitre, Jezus i żydowskie korzenie prawdy o Chrystusie (tyt. oryg. The Case for Jesus. The biblical and historical evidence for Christ), tłum. Magda Sobolewska, wyd. WAM, Kraków 2025.

Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-