Trzy książeczki z rozważaniami na Wielki Post

 

Zostały dwa tygodnie Wielkiego Postu. Warto jak najlepiej wykorzystać ten czas i zatroszczyć się o swoje serce. Mogą w tym pomóc małe książeczki z rozważaniami Drogi Krzyżowej oraz refleksjami na Gorzkie żale. Tego typu tomiki sprawdzają się w przypadku osób, które z rożnych powodów nie szukają długich lektur, ale krótkich tekstów zmuszających do refleksji, zadumy i osobistej modlitwy.


Edycja Świętego Pawła wydała w tym roku trzy takie publikacje: „Droga krzyżowa dla potrzebujących duchowego uzdrowienia”, „Jezus i ja” oraz „Oto znaki Bożej męki”.

„Droga krzyżowa dla potrzebujących duchowego uzdrowienia” ks. Mariusza Krawca SSP to książeczka skierowana do konkretnej grupy odbiorców, czyli ludzi szczególnie poranionych i cierpiących wewnętrznie, obarczonych brzemieniem przeszłości, zranieniami, które nie mogą się zagoić. Krótkie teksty paulisty są bardzo przejmujące i wzruszające. Autor, podążając za Jezusem, zatrzymuje się przy każdej stacji i odnosi jej znaczenie do najtrudniejszych sytuacji, które mogą nas spotkać w życiu, przekonując, że tylko w ranach Chrystusa i za sprawą Jego śmierci możemy zostać uzdrowieni, bo przecież po krzyżu zawsze jest Zmartwychwstanie.

„Jezus i ja. Rozważania Drogi Krzyżowej” to maleństwo składające się z samych konkretów. Joanna Jurgała-Jureczka napisała bardzo krótkie, jednostronicowe rozważania mocno zanurzone w rzeczywistości i nawiązujące do tego, co obecnie dzieje się w Polsce i na świecie. Niekoniecznie lubię takie odniesienia, ale trzeba przyznać autorce, że nie pozostawia czytelnika obojętnym, a w końcu Droga Krzyżowa powinna być w jakiś sposób niewygodna i zmuszająca do zastanowienia się nad sobą.

„Oto znaki Bożej męki. Rozważania na Gorzkie żale według hymnu św. Wenancjusza Fortunata” to dość obszerne i wnikliwe przemyślenia na temat sześciu znaków Bożej męki, którymi są: żółć, plwociny, trzcina, ocet, gwoździe i żelazna włócznia. Rozważania są przeznaczone na szczęść kolejnych niedziel Wielkiego Postu, a autor omawia symbolikę wspomnianych znaków, znaczenie, tradycję, biblijny kontekst, a także odnosi się do ludzkiego życia, żeby pokazać, ze wszytko co działo się na Golgocie, wciąż ma dla nas znaczenie.

♥♥♥
ks. Mariusz Krawiec SSP, Droga krzyżowa dla potrzebujących duchowego uzdrowienia, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2025.
Joanna Jurgała-Jureczka, Jezus i ja. Rozważania Drogi Krzyżowej, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2025.
ks. Tymoteusz Mietelski, Oto znaki Bożej męki. Rozważania na Gorzkie żale według hymnu św. Wenancjusza Fortunata, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2025.


Komentarze

„Znam więcej książek niż ludzi i jest mi z tym dobrze”. - Andrzej Stasiuk-